O značke Xerox

Xerox logo

História spoločnosti

Xerox je známa americká spoločnosť, ktorá predáva produkty a služby v oblasti tlače a digitálnych dokumentov vo viac ako 160 krajinách. Ako však vznikla a aké sú jej najväčšie úspechy? V tomto príspevku na blogu sa budeme venovať histórii spoločnosti Xerox a jej vplyvu na kancelárske technológie a osobné počítače.

Vznik spoločnosti Xerox

Spoločnosť bola založená v roku 1906 v Rochesteri v štáte New York ako Haloid Photographic Company. Vyrábala fotografický papier a zariadenia. V roku 1938 Chester Carlson, fyzik pracujúci nezávisle, vynašiel proces tlače obrázkov pomocou elektricky nabitej kovovej dosky potiahnutej fotovodičom a suchého práškového „tonera“ . Tento proces sa nazýval xerografia, čo pochádza z dvoch gréckych koreňov, ktoré znamenajú „suché písmo“. Trvalo však viac ako 20 rokov zdokonaľovania, kým bol komerčne uvedený prvý automatizovaný stroj na zhotovovanie kópií.

Joseph C. Wilson, označovaný za „zakladateľa spoločnosti Xerox“, prevzal spoločnosť Haloid od svojho otca a v roku 1946 podpísal dohodu o vývoji Carlsonovho vynálezu ako komerčného produktu. Videl, že xerografia je sľubná a má potenciál revolučne zmeniť kancelársku prácu. Spoločnosť sa v roku 1958 premenovala na Haloid Xerox a v roku 1961 na Xerox Corporation .

Vzostup spoločnosti

Spoločnosť predstavila xerografickú kopírku 914 v roku 1959 . Bola to prvá kopírka, ktorá dokázala zhotovovať fotografické kópie na obyčajný nenatieraný papier. Bola veľmi úspešná a priniesla také veľké uznanie názvu, že spoločnosť musela zabrániť tomu, aby sa ochranná známka Xerox stala všeobecným pojmom. Kopírovací stroj 914 priniesol spoločnosti aj veľké príjmy prostredníctvom modelu lízingu, ktorý účtoval zákazníkom poplatok za kópiu.

Spoločnosť Xerox rozšírila svoju činnosť o ďalšie informačné produkty a vydavateľstvo a v roku 1970 založila výskumné laboratórium PARC v kalifornskom Palo Alto. Hoci spoločnosť zostala hlavným výrobcom reprografických zariadení, v roku 1974 vyvinula stroje na spracovanie textu, v roku 1977 laserové tlačiarne a v roku 1979 kancelársku komunikačnú sieť Ethernet. V roku 1985 spoločnosť predala aj svoje vydavateľské firmy.

Výskumníci spoločnosti Xerox a jej laboratória PARC vynašli niekoľko dôležitých prvkov osobnej výpočtovej techniky, ako napríklad grafické používateľské rozhranie, počítačovú myš a stolný počítač. Tieto koncepty prevzala spoločnosť Apple Inc. a neskôr Microsoft. Spoločnosť Xerox však nedokázala využiť svoje inovácie a stratila podiel na trhu v prospech svojich konkurentov.

Výzvy a transformácie spoločnosti Xerox

Koncom 90. rokov a začiatkom roka 2000 čelila spoločnosť finančným ťažkostiam v dôsledku účtovných škandálov, súdnych sporov, klesajúceho predaja a zvýšenej konkurencie. Spoločnosť podstúpila niekoľko reštrukturalizácií a zmien vo vedení, aby sa dostala z krízy. Zamerala sa tiež na svoju činnosť v oblasti dokumentových technológií a outsourcingu dokumentov.

V roku 2010 spoločnosť Xerox získala spoločnosť Affiliated Computer Services (ACS), poskytovateľa služieb outsourcingu podnikových procesov, za 6,4 miliardy USD . Táto akvizícia rozšírila portfólio služieb spoločnosti Xerox a diverzifikovala jej zdroje príjmov. Zároveň však zvýšila jej zadlženosť a zložitosť.

Dňa 31. decembra 2016 spoločnosť Xerox oddelila svoje činnosti v oblasti služieb podnikových procesov do novej verejne obchodovanej spoločnosti Conduent. Spoločnosť Xerox si ponechala svoje podnikanie v oblasti dokumentových technológií a obchodovala sa na newyorskej burze do roku 2021, keď sa presunula na burzu Nasdaq.

Spoločnosť Xerox pokračuje v inováciách a vývoji nových produktov a služieb pre svojich zákazníkov. Získala niekoľko ocenení za podnikové inovácie a spoločenskú zodpovednosť. Medzi jej najnovšie ponuky patria digitálne tlačové produkčné stroje, multifunkčné tlačiarne, veľkoformátové tlačiarne, projektory, skenery kopírky, dokumentové služby a softvérové riešenia .

Záver

Xerox je spoločnosť, ktorá už viac ako 100 rokov definuje budúcnosť dokumentov. Je priekopníkom v oblasti kancelárskych technológií a osobných počítačov. Na svojej ceste čelila aj mnohým výzvam a transformáciám. Dnes je stále lídrom v oblasti riešení pre tlač a digitálne dokumenty, ktoré pomáhajú podnikom lepšie pracovať.