Všetko o tlačiarňach I. – atramentové tlačiarne

Prvá atramentová tlačiareň HP ThinkJet

V každej firme, ale i v mnohých domácnostiach už nájdeme tlačiarne. Zatiaľ čo firmy a podniky využívajú technológiu laserovej tlače, vo väčšine domácností nájdeme tlačiarne atramentové.
Je to vďaka nízkym nákupným cenám a dostupnosti.

Ale poďme úplne na začiatok do roku 1984, kedy spoločnosť HP zostrojila prvú atramentovú tlačiareň HP ThinJet.

 

Atramentové tlačiarne boli odozvou na pomalé a hlučné ihličkové tlačiarne s nízkou kvalitou tlače. Spočiatku boli síce len čiernobiele, ale napriek tomu začali byť populárnejšie a ich cena sa postupne znižovala.

Ako atramentové tlačiarne fungujú?

Predtým ako tlačiareň začne tlačiť požadovanú úlohu sa na tlač musí pripraviť. Natiahne do seba papier zo zásobníka, pumpa tlačiarne pod tlakom prečerpá atrament z tlačových zásobníkov do tlačovej hlavy.

Väčšina atramentových tlačiarní má 4 atramentové zásobníky (cartridge) v štyroch rôznych farbách označovaných ako CMYK. C ako cyan (azúrová), M ako magenta (purpurová), Y ako yellow (žltá) a K ako black (čierna). Profesionálne atramentové tlačiarne určené napríklad pre fotografov môžu obsahovať aj ďalšie farby.

Princíp atramentovej tlače spočíva vo vystreľovaní mikroskopických kvapiek atramentu z tlačovej hlavy do papiera pod vysokým tlakom. Niektoré kvapky sa prekrývajú a iné sú tesne vedľa seba. Týmto spôsobom sa zo štyroch farieb miešajú iné farby a odtiene.
Čím menšie kvapky dokáže tlačová hlava vystreliť, tým je vyššia kvalita tlače (rozlíšenie).

Existujú rôzne technológie ako atrament dostať na papier a vytlačiť vaše fotografie alebo dokumenty.

Termická tlač

Atrament je privádzaný zo zásobníkov do trysiek, vnútri ktorých sú umiestnené rezistory. Tie ohrievajú atrament na vysokú teplotu vďaka čomu dôjde k zvýšeniu tlaku a následne vystrelenie na papier. Chemické procesy sa potom postarajú o fixáciu atramentu.

Piezoelektrická tlač

Podobne ako pri termickej tlači sú kvapky vystreľované pod tlakom na papier. Rozdiel je v tom, že piezoelektrická tlač nevyužíva vysokú teplotu ale elektrický prúd. Súčasťou tlačovej hlavy sú piezoelektrické kryštály, ktoré v závislosti na elektrickom napätí menia svoj tvar a sú tak schopné vytlačiť atrament na papier v požadovanej kvalite. Tento typ tlače je veľmi presný a nie je tak náchylný na zloženie atramentu ako termická tlač alebo vosková tlač.

prierez piezoelektrickou tlačovou tryskou

Vosková tlač

Vosková tlač je kombináciou piezoelektrickej tlače a laserovej tlače. Atrament má voskovú konzistenciu. Rozdiel je v tom, že požadovaný odtieň je miešaný priamo v tlačovej hlave a nie na papieri. Tento atrament je potom nanesený na tlačový valec a následne na papier.

Kde sú vhodné atramentové tlačiarne?

Je to veľmi individuálne. Atramentové tlačiarne sa môžu použiť takmer kdekoľvek, či už ste podnikateľom alebo potrebujete tlačiareň len na domáce využitie. Pred kúpou tlačiarne je vždy lepšie sa poradiť a opýtať. Všeobecne však platí pravidlo: ak tlačíte pravidelne, v malých množstvách dokumenty alebo fotografie, je pre vás vhodná atramentová tlačiareň.

V dnešnej dobe je veľmi široký výber atramentových tlačiarní vhodných aj do podnikateľského prostredia, domácnosti, pre profesionálov zaoberajúcich sa grafikou atď. Tlačiarne môžete kúpiť ako samostatné alebo so skenerom a s rôznymi pokročilými funkciami. Dokážu tlačiť formát o veľkosti A4 alebo väčšie formáty A3+.

Jednou výhodou je, že sú cenovo dostupné a preto vhodné do domácností. Atramentové tlačiarne sú veľmi univerzálne, ale majú svoje mínusy. Ak tlačíte väčšie množstvo dokumentov, nie sú vhodné, pretože je tlač pomalá a písmo nie je také pekné ako pri tlači laserovou technológiou. Pri tlači väčších plôch je papier vlhký a môže sa zvlniť, čo môže byť nežiadúce. Aby sme zabránili zvlneniu papiera, mali by sme tlačiť na hrubší papier (100g a viac). Ale hrubší papier je aj drahší. Aj preto je pre firemné prostredie vhodnejšia laserová tlač, kde môžete použiť ľahší a lacnejší papier.

Ak uvažujete nad kúpou atramentovej tlačiarne a neviete si poradiť, obráťte sa na nás. Na základe vašich potrieb vyberieme správnu tlačiareň. Kontaktujte nás.