Všetko o tlačiarňach II. – laserové tlačiarne
Laserové tlačiarne sú veľmi obľúbené hlavne v podnikateľskej a štátnej sfére. Je to kvôli špecifickým vlastnostiam, ktoré ponúkajú laserové tlačiarne. Sú rýchle, kvalitne tlačia a prevádzkové náklady sú nízke, hlavne pri veľkých objemoch tlačových úloh.
Priekopníkom v laserových tlačiarňach je firma Xerox. Prvú laserovú tlačiareň zostavili už v roku 1971. Komerčne sa laserové tlačiarne začali rozširovať koncom 70. rokov. Do domácností a kancelárií sa hromadne začali rozširovať v 80. rokoch.
Korene však siahajú až do roku 1938, kedy Chester Carlson vynašiel proces zvaný elektrografia, ktorý bol neskôr premenovaný na xerografia. Je to „suchý“ zápis tlače. Preto sa aj dnes môžeme stretnúť so slangom xeroxovať na miesto tlačiť.
Pred tlačou
Skôr, ako sa laserová tlačiareň pustí do tlače dokumentov, potrebuje prijať signál z počítača a spracovať ho. Na rozdiel od atramentových tlačiarní má laserová tlačiareň výkonnejší procesor a pamäť. Laserová tlačiareň musí prijatý dokument najprv spracovať, zistiť formát dokumentu, veľkosť, okraje, rozmiestnenie znakov a obrázkov na stránke. Tlačiareň si na základe toho vytvorí svoj obraz tlačovej úlohy a rozmiestnenia jednotlivých bodov na celej stránke. Rýchlosť tohto procesu závisí od vlastnej pamäte tlačiarne a procesora.
Tlač dokumentu
Keď už tlačiareň vie o každom jednom bode, kde má v dokumente byť, spustí sa vypálenie tohto obrazu laserovým lúčom na valec (drum), ktorý sa po osvetlení stane vodivým na mieste osvetlenia. Prostredníctvom vývojky (nanášacieho valca) sa toner prichytí na nabité časti valca. Keď sa do kontaktu s valcom dostane papier, tonerový prášok sa prenesie na jeho plochu. Tento prášok nevydrží na papieri príliš dlho, preto je potrebné aby sa vtlačil a zažehlil do papiera pri približne 180 – 200 stup. Celzia. To má na starosti zapekacia jednotka (fuser unit). To je dôvod prečo sú papiere horúce po vytlačení.
Po „zapečení“ papier vyjde z tlačiarne. Ak lepšie preskúmate dokument uvidíte, že papier je suchý (na rozdiel od atramentovej tlače) a keď jemne prejdete prstom po vytlačenom texte, tak môžete cítiť, že text vystupuje z papiera, ale nezotrie sa.
Farebná tlač
Princíp farebnej tlači u laserových tlačiarní je rovnaký ako u čiernobielych. Na miesto jedného valca a tonera má tlačiareň 4 valce a štyri tonery označované ako CMYK (cyan-azúrová, magenta-purpurová, yellow-žltá, black-čierna).
Na jednotlivé valce sa vysvieti obraz zvlášť pre každú farbu. Častice tonerového prášku sa potom nanesú na papier veľmi blízko seba a tak vzniká farebný obraz. Pomocou štyroch farieb sa namiešajú rôzne farby a ich odtiene.
Toner
Zjednodušene povedané, tonerový prášok sú miniatúrne polyesterové guličky, ktoré sa rýchlo tavia. Každý výrobca má svoju receptúru na prípravu tonerového prášku. Xerox napríklad používa veľmi jemný prášok s nízkym bodom tavenia. Má to dve veľké výhody. Vytlačený obraz má vyššie rozlíšenie a na pohľad pre naše oči je krajší. Nízky bod tavenia zároveň zabezpečí, že sa zapekacia jednotka nemusí zohriať až na 200 stup. Celzia, ale menej. Tým pádom ušetríte elektrickú energiu a znížite náklady.
Vhodné prostredie pre laserové tlačiarne
Laserová tlač má vynikajúcu kvalitu tlače, hlavne dokumentov. Písmo je veľmi ostré a dobre čitateľné. Toto je jedna z pozitívnych vlastností laserovej tlače. Ďalšou významnou vlastnosťou je rýchlosť a výdrž. Laserové tlačiarne sú robustnejšie a konštruované na vyššie rýchlosti a väčšiu záťaž ako atramentové tlačiarne. Preto sú vhodné hlavne do firemného prostredia, štátnej sféry a všade tam, kde sa tlačí väčšie množstvo alebo tlačiareň využíva skupina ľudí. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena, ale nižšie náklady. Keďže celý tlačový proces je „suchý“ môžete tlačiť aj na tenší a lacnejší papier.
Vybrať správnu tlačiareň nemusí byť vždy jednoduché. Hlavne pri obrovskom množstve tlačiarní, ktoré sú dnes na trhu. Ak uvažujete nad kúpou tlačiarní, alebo by ste chceli poradiť neváhajte nás kontaktovať. Vždy je lepšie opýtať sa skúsenejších, ako potom ľutovať zlú kúpu.
Zverejnené: 20.október 2020, Kategória: Všeobecné