Všetko o papieri I. – Papier a tlačové médiá

ukážka farebný papier

Papier je našou každodennou súčasťou. Viete si predstaviť život bez neho? Skúste to aspoň na chvíľu.

Nepríjemná predstava… S papierom sa stretávame každý deň. Či doma, v škole, na ceste do práce alebo v práci. Veď aj lístok na MHD alebo blok za tankovanie auta je na papieri. Ani si to možno neuvedomujeme, ako často prichádzame do kontaktu s papierom.

Ale čo to vlastne ten papier je?

Isto nemusím vysvetľovať ako papier vyzerá. Ale poďme do hĺbky. Papier je vytvorený z rovnomernej vrstvy splstených vlákien, spravidla rastlinných. Existujú „papiere“ syntetické ako sú fólie, papiere z plastov, ale to už vlastne nie je papier. Napriek tomu, majú veľmi významnú úlohu v dnešnej dobe. Ale späť k papieru ako ho všetci poznáme.

Hlavnou prísadou papiera je drevo rýchlo rastúcich stromov, ako je smrek, jedľa, topoľ, jelša a buk. Môžu byť použité aj iné rastlinné vláknité materiály ako bavlna, plátno a konope. Dôvod, prečo sa na výrobu papiera používajú rastliny je, že ich bunky majú tvar vlákna.

Tieto vlákna sa z rastlín získavajú rôznym výrobným procesom. Záleží na tom, na čo sa bude papier používať. Pri výrobe papiera sa prihliada na rôzne vlastnosti rastlín a ich buniek. Napríklad pre výrobu kancelárskeho papiera sa používajú dreviny, pretože obsahujú menej lignínu, ktorý spôsobuje nežiaduce sfarbenie papiera do hneda. Naopak, iné rastliny obsahujú viac lignínu, ktorý zhoršuje vlastnosti papiera, znižuje belosť a spôsobuje žltnutie.

Vlákna rastliny

Okrem vlákniny môže papier obsahovať plnidlá, glejidlá, farbivá a iné pomocné látky, ktoré menia jeho vlastnosti. Papier sa môže ďalej povrchovo upravovať.

Poznáme rôzne typy papiera a delíme ich podľa plošnej mierky na papier (do 149g/m2), kartóny (do 250g/m2) a lepenky (nad 250 g/m2). Lepenky sa získavajú spojením dvoch alebo viacerých vrstiev vlákniny pripravených oddelene.

Rozdelenie papiera podľa používania

Na výber je veľké množstvo papiera. Záleží aj na tom, aké dokumenty potrebujete vytlačiť, na akej tlačiarni a v akom formáte.

Na tlač dokumentov v kanceláriách a domácnostiach sa používajú hlavne kancelárske papiere a recyklované papiere . Najčastejšie sa používajú 80 g/m2 formát A4. Je to najlepšia voľba, čo sa týka kvality a ceny. Ja osobne odporúčam kancelársky papier Xerox Performer . Používam ho dlhé roky a je vhodný do laserových tlačiarní aj atramentových tlačiarní.

Kvalitnejšie a hrubšie kancelárske papiere sa môžu používať na tlač rôznych brožúr, letákov a hlavne tam, kde by ste mali pôsobiť reprezentatívne. Sú to papiere od 90 g až po 150 g/m2. Na výber je veľké množstvo papiera vhodného na digitálnu laserovú tlač.

Kartóny sú hrubšie papiere od 150g až po 300-350 g/m2. Tieto sa používajú napríklad na tlač vizitiek alebo na vonkajšiu obálku zošitých brožúr, manuálov, návodov na obsluhu alebo prípadových štúdií.

Lepenky sa používajú hlavne ako obalový materiál na balenie rôznych vecí. Najčastejšie sa s nimi stretávame pri nákupe nábytku alebo elektroniky.

Syntetické papiere sú odolnejšie ako bežný papier. Tento druh je vhodný hlavne do exteriérov alebo interiérov, kde musia odolať väčšiemu namáhaniu a musia byť odolné dlhšiu dobu. Medzi také papiere patrí napríklad Xerox NeverTear . Použitím tohoto papiera sa vyhnete zdĺhavému laminovaniu. Svoje predlohy si vytlačíte priamo na tento papier z laserových tlačiarní.

Zaujíma Vás ako sa papier vyrába? Prečítajte si ďalší krátky článok.

 

Zdroj: Kniha Polygrafické minimum, wikipedia.org, polygrafia-fotografia.sk